Plastik Malzeme Dolapları Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Gerek özel hayatımızda gerekse iş hayatımızda organize olmak ve derli toplu olmak adına çeşitli yol ve yöntemler ararız.

 Neden Plastik Malzeme?

 Plastik, ham madde olarak günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Bunun birçok sebebi vardır. Plastik bu kadar yaygınlaşarak hayatımızın her alanına girdiyse elbette bu sebepsiz değildir.

 Öncelikle plastik malzemeye form vermek nispeten kolay bir işlemdir. Yine plastik malzemeyi renklendirmek ve böylece istenilen renkte nihai ürün elde etmekte de oldukça basittir.

 Plastik malzemenin maliyeti de başka ikame malzemelere göre daha düşüktür. Bu da nihai tüketicinin ürün tercihinde önemli bir kriter olduğundan, bugün plastik mutfak süzgecinden, sanayi tipi plastik palet, malzeme dolapları gibi çok çeşitli bir yelpazede kullanılmasına sebep olmaktadır.

 Malzeme Dolabı Nedir?

 Malzeme dolabı, esasında genel bir üst başlık olup birçok ürünü kapsayan genel bir terim olarak kullanılmaktadır.

 Her sektörün kendi özel ihtiyacına cevap verir şekilde malzeme dolapları üretilmektedir. Örneğin, bir eczanenin ihtiyaç duyacağı malzeme dolabı ile bir otomobil tamir atölyesinin ihtiyaç duyacağı malzeme dolabı elbette bir ve aynı vasıflarda olmayacaktır.

 Malzeme dolapları; formen dolabı, takım dolabı, kimyasal madde dolabı, seperatörlü malzeme dolabı, tekerlekli malzeme dolabı, çekmeceli malzeme dolabı, endüstriyel malzeme dolabı, askı panolu malzeme dolabı gibi farklı ihtiyaçlara ve farklı özellikte üretilen dolaplardır.

 Malzeme Dolabı Hangi Malzemelerden Üretilmektedir?

 Malzeme dolabı üretiminde çok çeşitli malzemeler kullanılabilmektedir? Örneğin, hastane ve doktor kliniklerinde kullanılan malzeme dolapları ilk yardım müdahale ekipmanlarının, hasta için kullanılan sağlık malzemelerinin saklandığı ve muhafaza edildiği özel kilitli dolaplardır. Bu tip dolapların üretiminde daha eski tarihlerde çeşitli metaller hatta çok önceleri ahşap malzemeler kullanılmakta idi. Bugün artık bu tip malzeme dolaplarında sert plastik pvc kullanılmaktadır.

 Yine başka bir tür malzeme dolapları da, sanayi alanında kullanılan endüstriyel dolaplardır. Bunlar fabrikalarda, tamirhane ve endüstriyel işletmelerde kullanılır. Genellikle çelik ve sac malzemeden üretilir. Formen dolapları buna bir örnektir.

 Başka bir malzeme dolabı çeşidi ise dosya dolaplarıdır. Özel sektörde ve kamu sektöründe kullanılan bu tip dolaplar klasör ve dosyaların depolanması ve istiflenmesi için kullanılır.

 Bu dosya dolaplarının bir bölümü kilitli olarak üretilir. Bu şekilde dosya ve klasörlerin güvenliği sağlanmaktadır. Dosya dolaplarının en önemli fonksiyonu arşivlerde kullanılmasıdır. Arşiv dosya dolapları genellikle güvenlik unsurlarının daha arttırılmış versiyonudur. Ofis ya da da kamu dairelerinde kullanılan dosya dolaplarında camlı dosya dolapları da çokça tercih edilmektedir.

 Dosya dolaplarında da önceki yıllarda ahşap malzeme sıklıkla kullanılmakta iken bu bugün sc ya da plastik malzemeler tercih edilmektedir.

 Plastik Malzeme Dolapları Neden Tercih Edilmektedir?

 Plastik, anlattığımız avantajları nedeniyle malzeme dolapları imalatında da tercih edilmektedir. Malzeme dolapları sanayi ve imalat sanayinde depolama ve istifleme amacıyla kullanılan elemanlardır. 

 Plastik malzemenin fiyatının düşüklüğü elbette ilk sırada gelen tercih sebebidir. Bunun yanında çok dayanıklı olması, uzun ömürlü olması başka bir avantajını teşkil etmektedir. Üretimde ve diğer sektörlerde plastikten yana tavır alınmasının bir nedeni de renk seçeneğidir. Plastik malzeme dolaplarının renk skalası da geniştir.

 Öte yandan plastik malzeme dolapları çeşitli ölçülerde üretilip müşterinin beğenisine sunulduğundan her türlü ihtiyaca cevap verebilecek durumdadır.

 Hipaş Malzeme Dolapları

 Hipaş firması ülkemizde ürettiği plastik malzemeden ürünler ile alanında lider firma konumundadır.

 Malzeme dolapları sanayide, endüstriyel işletmelerde, toptan ve perakende sektöründe ihtiyaç duyulan ürünlerdir.

 Plastik malzeme dolapları istifleme, depolama, saklama amaçlı kullanılan unsurlardır. Kalitesi ile kendisini ispatlamış Hipaş firmasının bu alandaki ürünleri şu şekilde sıralanabilir:

  1.  R- KLT Kasalar
  2.  RL-KLT Kasalar
  3.  200 x 300 mm Kasalar
  4.  300 x 400 mm Kasalar
  5.  400 x 600 mm Kasalar
  6.  400 x 800 mm Kasalar
  7.  480 x 690 mm Kasalar
  8.  400 x 1200 mm Kasalar
  9.  600 x 800 mm Kasalar

 ebatlarda plastik malzeme kasaları üretildiği gibi delikli plastik kasalar da üretilmektedir.

 Çokça talep gören plastik katlanır kasalar da değişik ihtiyaçlara cevap veren malzeme dolaplarındadır. Hipaş firmasının ürettiği bir başka çeşidi de konik kasalardır. Çeşitli ebatlarda üretilen plastik kasa aksesuarları da diğer ürünlerdendir. Plastik konteynerler de değişik ebatlarda üretilerek müşterilerin hizmetine sunulmaktadır. Hipaş’ın farklı ebatlarda üreterek satışa sunduğu bu ürünler de büyük ilgi görmektedirler.

2 Ürün karşılaştırmaya eklendi

KARŞILAŞTIRMAYA EKLE